Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim okresie całkiem znanym tematem. Porady na jej temat bywają jednak całkowicie odmienne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, jakie to ostrzegają przed rzekomymi minusami, które się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką udzielanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych osób.

Prawda wydaje się jednak trochę w wyższym stopniu kompleksowa niż w schemacie ubodzy pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się wartościować w sposób ogólny odpowiedniego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron zdaje sobie sprawę precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane poprzez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe strony, jaka to zasada mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w danej kwocie a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w wyznaczonym terminie, razem z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży przywilejów banku (np. nie ma możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w BIK). Zabezpiecza się wobec tego poprzez zrealizowanie zapisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie prosta struktura od strony prawniczej.